3 inspirujące projekty aranżacji części wspólnych z wykorzystaniem posadzek żywicznych

Agnieszka Bąk / 24 lipca 2018

Wakacje, gdy akademiki pustoszeją, to najlepszy czas na przeprowadzenie w nich niezbędnych remontów i modernizacji. Współczesne placówki tego typu w coraz większym stopniu przypominają nowoczesne apartamentowce. Z tą różnicą, że ich przestrzenie wspólne niemal przez całą dobę tętnią życiem. W Polsce, podobnie jak na świecie, są projektowane w taki sposób, aby były zarazem reprezentacyjne i przytulne – wszystko po to, aby studenci chcieli w nich przebywać.

Przedstawiamy najciekawsze aranżacje przestrzeni wspólnych w nowoczesnych obiektach akademickich z zastosowaniem bezspoinowych posadzek żywicznych.

1. Hol w formie kawiarni z klasycznym terazzo

Przestronny, dobrze doświetlony światłem naturalnym hol w Urbanest Student Accommodation w Londynie przypomina wnętrze kawiarni. Miękkie i wygodne kanapy, fotele i krzesła, które w razie potrzeby można ustawiać w dowolnej konfiguracji, zachęcają do spędzania czasu w grupie zamiast zamykania się w swoich pokojach. Posadzki typu szlifowane i polerowane terazzo żywiczne dodają wnętrzu blasku. Są odporne na intensywny ruch pieszy i zarysowania przy przestawianiu mebli, a przy tym łatwo utrzymać je w czystości. Ponadczasowa, klasyczna estetyka i wysoka wytrzymałość mechaniczna sprawiają, że posadzka będzie służyć przez wiele lat.

2. Proste i efektowne posadzki typu wylewanego do miejsc pobudzających kreatywność

Bezspoinowe posadzki samorozlewne, które tworzą jednolitą, gładką i równą powierzchnię bez widocznych podziałów, stanowią neutralne tło dla działalności artystycznej prowadzonej w Centrum Fotograficznym Uniwersytetu w Brighton. W wąskich korytarzach, gdzie zaaranżowano wystawę zdjęć, wykonano błyszczącą posadzkę, w której odbija się rysunek ścian i sufitu, co optycznie powiększa wnętrze. Z kolei w miejscach spotkań i wspólnej nauki, aby zbudować bardziej przytulną atmosferę, zastosowano posadzki o matowym wykończeniu. Posadzki żywiczne w tym obiekcie wykonano m.in. w kolorach szarym i żółtym, jednakże można je wyprodukować niemal w każdym kolorze z wzornika RAL.

3. Posadzka z drobnym wzorem na dużych, wolnych przestrzeniach

W Cheshire College South & West w Crewe w Wielkiej Brytanii hol recepcyjny, przez który codziennie przewijają się setki osób, pozostawiono w formie otwartej, wolnej przestrzeni. Posadzka żywiczna zawierająca mieszankę płatków w różnych odcieniach szarości wpisuje się w surową estetykę wnętrza. Dzięki zastosowaniu drobnych płatków nie widać na niej zabrudzeń, natomiast z wysokości wzroku jest odbierana jako posadzka w jednolitym kolorze. Aby ograniczyć do minimum niedogodności związane z remontem, warto wybrać posadzkę na bazie szybkowiążącej żywicy metakrylowej, po której można swobodnie chodzić już po upływie 2 godzin od wykonania.

Posadzki w częściach wspólnych akademików i uczelni wyższych, niezależnie od koncepcji architektonicznej wnętrz, powinny być odporne na ścieranie, łatwe do utrzymania w czystości oraz trwałe. Bezspoinowe posadzki żywiczne spełniają wysokie wymagania funkcjonalne, a przy tym pozwalają stworzyć atrakcyjne estetycznie wnętrze, chętnie odwiedzane przez studentów i ich gości.