Jastrychy i wylewki


Na jaką grubość należy nakładać jastrych?

To zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj jastrychu, sposób jego wykonania i wymagania dotyczące obciążenia posadzki. Należy również wziąć pod uwagę inne czynniki, takie jak izolacja w podłodze lub ogrzewanie podłogowe.

Ze względu na to, że zależy to od wielu czynników, rozmowa z ekspertami od posadzek jest pewnym sposobem na znalezienie idealnego rodzaju jastrychu do konkretnego zastosowania.

Kiedy potrzebny jest jastrych?

Jastrychy są często stosowane na nierównych podłożach jako sposób na wyrównanie powierzchni w ramach przygotowania do wykonania wierzchnich warstw posadzki. Jastrych jest nie tylko warstwą wyrównującą, ale także wspomaga wiązanie między podłożem a wykończeniem posadzki.

Jest to wymagane, gdy potrzebna jest kolorowa lub funkcjonalna posadzka, a nie surowa powierzchnia betonowa.

Jak długo wysycha jastrych?

Jastrych jest zwykle uważany za suchy, gdy osiąga poziom 75% wilgotności względnej, w którym to momencie nadaje się do montażu posadzek wrażliwych na wilgoć, takich jak np. posadzki winylowe.

Tradycyjne jastrychy cementowo-piaskowe wysychają z szybkością około jednego dnia na 1 mm grubości jastrychu w dobrych warunkach schnięcia.

Jastrychy Isocrete są szybkoschnącymi jastrychami zaprojektowanymi do wysychania znacznie szybciej niż tradycyjne jastrychy, a dział techniczny Flowcrete może doradzić najbardziej odpowiedni typ jastrychu do różnych zastosowań.

Czy w jastrychach są wymagane dylatacje?

Jastrychy są sztywnymi materiałami i nie mają zdolności mostkowania dylatacji konstrukcyjnych.

Jednakże, również dodatkowe czynniki wpływają na zapotrzebowanie na dylatacje w jastrychu. Mogą one wynikać z projektu budynku i ewentualnej potrzeby zastosowania dylatacji przeciwskurczowych lub obecności obwodów ogrzewania podłogowego w wylewce itp.

Czy jastrychy można stosować na zewnątrz?

Większość jastrychów jest wykorzystywana w zastosowaniach wewnętrznych, często do pokrycia systemów grzewczych, izolacji akustycznej lub termicznej. Jastrychy modyfikowane polimerami można wykonywać na zewnątrz, ponieważ są wytrzymałe, wodoodporne i sprawdzają się w bardziej rygorystycznych warunkach.

Czy jastrych się skurczy?

Wszystkie jastrychy kurczą się, gdy odparowuje z nich wilgoć. W jastrychu można umieścić dylatacje przeciwskurczowe, aby kontrolować naprężenia i zapobiegać przypadkowym pęknięciom na etapie skurczu. Te dylatacje można wypełnić spoiną po wyschnięciu jastrychu.